Reklama

Tylko praca się liczyła

Miałam dwadzieścia osiem lat, kiedy uświadomiłam sobie, że tak naprawdę w moim życiu zawsze brakowało czegoś kluczowego – relacji z ojcem. Mój ojciec od zawsze był pochłonięty pracą. Pamiętam, jak jako dziecko czekałam na jego powroty, a on wchodził do domu zmęczony i od razu zamykał się w swoim gabinecie. Nigdy ze sobą naprawdę nie porozmawialiśmy, nigdy nie poczułam się dla niego ważna.

Reklama

Nasze spotkania, choć rzadkie, zawsze były chłodne, formalne. Z biegiem lat coraz bardziej się od niego oddalałam, a żal, który nosiłam w sercu, tylko się pogłębia. Dziś, patrząc na stertę zdjęć z mojego życia, zdecydowałam się na coś, co pomoże mi zrozumieć naszą relację – stworzenie albumu ze wspólnymi zdjęciami. Problem w tym, że nie pamiętam, kiedy ostatni raz zrobiliśmy wspólne zdjęcie.

Siedząc na podłodze wśród pudełek pełnych starych fotografii, zaczęłam przeglądać zdjęcia z nadzieją, że znajdę choć jedno, na którym jesteśmy razem z ojcem. W miarę jak mijały kolejne minuty, coraz bardziej docierało do mnie, że takich zdjęć właściwie nie ma. Każda fotografia przypominała mi o chwilach, kiedy go nie było – pierwsza komunia, urodziny, święta. Wspomnienia powracały z siłą huraganu. Przypomniałam sobie, jak czekałam na niego z laurką na Dzień Ojca, ale wrócił zbyt późno, żebym mogła mu ją wręczyć. Pamiętam, jak czekałam na misia z delegacji, którego nigdy nie przyniósł.

Z każdym zdjęciem rosło we mnie uczucie, że każda z tych chwil mogła zbliżyć nas do siebie, gdyby tylko był obecny. Ta pustka, ta niewidzialna przestrzeń, zaczęła symbolizować więcej niż same wspomnienia – brak jego miłości, wsparcia, bliskości. Z początku poczułam smutek, ale szybko przerodził się on w złość. Jak mógł nie zauważać, jak bardzo go potrzebowałam? Jak mógł nie widzieć, że jego nieobecność raniła mnie coraz bardziej?

Ten album będzie pusty

Zamiast wspomnień, których się spodziewałam, trzymałam w dłoniach garść pustych kartek. To one miały zapełnić album, który miał być moim pożegnaniem z przeszłością. Postanowiłam, że na każdej stronie, gdzie powinno być nasze wspólne zdjęcie, zostanie pusta przestrzeń. Na pierwszej stronie, w miejscu, które zwykle zajmuje dedykacja, napisałam krótko: „Brak wspomnień, brak miłości”.

Zobacz także

Każde słowo, które zapisywałam, było jak małe cięcie, ale czułam, że to jedyny sposób, by zmusić ojca do refleksji. Siedziałam nad tym albumem godzinami, z każdą chwilą coraz bardziej uświadamiając sobie, jak wiele lat straciliśmy przez jego nieobecność. To nie była tylko fizyczna nieobecność – to był brak emocjonalnego wsparcia, którego tak bardzo potrzebowałam.

Gdy ukończyłam album, wiedziałam, że muszę go wysłać. Liczyłam, że jak lustro, odbije to, czego nie chciał widzieć przez lata – nasze zniszczone relacje, tę pustkę, która nigdy nie powinna się pojawić. Gdy zamykałam ostatnią stronę, poczułam mieszaninę bólu i ulgi.

Wysłałam album z nadzieją, że dotrze do niego to, czego ja nie potrafiłam powiedzieć na głos. Gdy minęło kilka dni, odkąd wysłałam album, czułam się niespokojna. Wiedziałam, że paczka powinna już dotrzeć do ojca, ale żadnej reakcji nie było. Pewnego wieczoru, kiedy siedziałam sama w mieszkaniu, mój telefon zadzwonił. Na wyświetlaczu pojawiło się imię, które dawno przestało wywoływać we mnie ciepłe uczucia. To był ojciec.

Może wreszcie zrozumiał?

Odebrałam, nie wiedząc, czego się spodziewać. Z jego strony usłyszałam chwilę ciszy, a potem westchnienie.

– Agnieszka… – zaczął, a w jego głosie wyczułam coś, czego nigdy wcześniej nie słyszałam – smutek. – Dostałem ten album... Przepraszam. Nie wiem, jak to naprawić.

Nie odpowiedziałam od razu. Słysząc jego słowa, czułam, jak przez moją głowę przelatuje mnóstwo emocji. Złość, żal, ale też coś na kształt satysfakcji, że w końcu dotarło do niego, co czułam przez te wszystkie lata. Ale nie mogłam tak po prostu wybaczyć. Zbyt wiele lat żyłam w cieniu jego nieobecności.

– To nie jest coś, co można naprawić jednym przepraszam, tato – powiedziałam chłodno. – Nie chodzi o to, żebyś teraz nagle próbował nadrabiać stracony czas. Tego już nie ma.

Słyszałam, jak wciąga powietrze, jakby każde moje słowo wbijało się w niego niczym ostrze. Wiedziałam, że go to boli, ale ten ból był tylko cieniem tego, co ja czułam przez te wszystkie lata.

– Wiem – powiedział cicho. – Ale chciałbym, żebyśmy spróbowali... od nowa.

Milczałam. Czy naprawdę chciałam tego samego? Czy można po prostu zacząć od nowa, jakby nic się nie wydarzyło? Mój gniew i żal były zbyt głęboko zakorzenione, by mogły tak po prostu zniknąć.

– Nie wiem, czy to jest możliwe – odpowiedziałam w końcu. – Ale mogę się spotkać. Porozmawiamy.

Nie usłyszałam w jego głosie ulgi, jakiej się spodziewałam, raczej ciężkie zrozumienie, że to będzie trudniejsze, niż myślał. Zakończyłam rozmowę, ale w mojej głowie już pojawiały się pytania, na które bałam się znaleźć odpowiedzi. Czy naprawdę chcę go jeszcze w moim życiu?

Żałował straconych lat

Spotkaliśmy się w małej kawiarni, neutralnym terenie, gdzie ani on, ani ja nie czuliśmy się zbyt swobodnie. Przyszedł przed czasem, co od razu wzbudziło moje podejrzenia – ojciec nigdy wcześniej nie był punktualny. Usiadłam naprzeciwko niego, próbując ukryć swoje emocje. Przez chwilę patrzyliśmy na siebie w milczeniu, a potem zaczął mówić.

– Agnieszka... chciałem powiedzieć, że... żałuję – jego głos był cichy, jakby bał się mojej reakcji. – Zrozumiałem, ile błędów popełniłem. Wiem, że nie da się tego odwrócić, ale chciałbym spróbować... być lepszym ojcem.

Słuchałam go, czując mieszankę gniewu i rozczarowania. Jego słowa brzmiały tak, jakby wszystko dało się po prostu naprawić, jakby jedno „przepraszam” mogło zmienić przeszłość.

– Tato, ja już nie jestem tą dziewczynką, którą kiedyś zostawiałeś samą. Zbudowałam swoje życie bez ciebie – powiedziałam chłodno. – Nie wiem, czy jest miejsce, żebyś teraz wrócił.

Widziałam, jak jego twarz stężała, jakby moje słowa były kolejnym ciosem. Chciał coś powiedzieć, ale zatrzymałam go ruchem ręki.

– Spróbujmy, ale nie obiecuję niczego – dodałam, zostawiając otwarte drzwi.

Spotkaliśmy się ponownie po kilku dniach, tym razem w parku, gdzie mogłam czuć się nieco swobodniej. Od początku czułam, że ta rozmowa nie będzie łatwa. Ojciec zaczął mówić o swojej pracy, o tym, jak zawsze myślał, że robi to dla mnie, dla naszej rodziny. Ale każde jego słowo tylko pogłębiało we mnie poczucie, że po prostu nie rozumie, jak bardzo mnie zranił.

– Myślałem, że zapewniając ci lepsze życie, robię to, co powinienem jako ojciec – powiedział, próbując wyjaśnić swoje postępowanie.

– Lepsze życie? – przerwałam mu, czując narastający gniew. – A gdzie byłeś, kiedy potrzebowałam ojca, a nie dostawcy pieniędzy? Kiedy byłam samotna, kiedy potrzebowałam wsparcia? Nigdy cię nie było, tato!

Patrzył na mnie, widząc wreszcie, jak głęboko tkwił mój ból. Ale ja nie mogłam przestać. Musiałam to wszystko z siebie wyrzucić.

– Spędziłam lata, próbując zrozumieć, dlaczego mnie nie kochałeś. Teraz jest już za późno. Nauczyłam się żyć bez ciebie, a ty nie możesz tego zmienić jedną rozmową.

Milczał, a ja poczułam ulgę i jednocześnie żal. Zrozumiałam, że ten rozdział mojego życia muszę zamknąć na dobre.

Kiedyś go nie było, teraz też nie będzie

Po tej rozmowie wróciłam do domu z mieszanką emocji. Było coś ostatecznego w słowach, które wypowiedziałam do ojca, jakby wreszcie udało mi się zamknąć ten bolesny rozdział. Ale zamiast ulgi czułam pustkę. Uświadomiłam sobie, że mimo wszystko zawsze miałam nadzieję, że ojciec stanie się kimś, kto nagle zrozumie, jak bardzo mnie zawiódł, i naprawi wszystko.

Ojciec też to zrozumiał. Po naszym spotkaniu nie próbował więcej się kontaktować, jakby zaakceptował, że nie ma już dla niego miejsca w moim życiu. W głębi duszy czułam, że to była właściwa decyzja. Nie mogłam pozwolić sobie na kolejne rozczarowania, na ponowne otwieranie starych ran.

Mimo to, przez kolejne dni, a nawet tygodnie, myśli o nim powracały. Zastanawiałam się, czy zrobiłam dobrze, odcinając się od niego całkowicie. Przyszło mi do głowy, że ten pusty album, który mu wysłałam, to nie tylko odbicie naszej przeszłości, ale też symbol tego, co mogło się wydarzyć, a nigdy się nie wydarzyło.

Z czasem zrozumiałam, że są rzeczy, których nie da się naprawić, i czasem lepiej jest pogodzić się z tym, co utracone, niż próbować to odbudować. Życie toczy się dalej, a ja muszę nauczyć się żyć z tym, że niektóre historie po prostu nie mają szczęśliwego zakończenia.

Reklama

Agnieszka, 28 lat

Reklama
Reklama
Reklama