Reklama

Każde jesienne popołudnie na naszej ulicy miało w sobie coś nieuchwytnego, coś, co zawsze potrafiło rozdrażnić mnie do granic. Stałem na ganku, dłonie miałem wsparte na biodrach, i patrzyłem na opadające liście, które jak na złość zbierały się na moim podwórku. Te liście nie były moje, o nie, były Zygmunta. Jego stare drzewo rzucało cień na połowę naszej wspólnej przestrzeni, co roku zasypywało moją trawę złotobrązową liśćmi.

Reklama

Kłóciliśmy się od lat

No proszę, znowu zaczyna się – mruknąłem pod nosem, z trudem tłumiąc gniew.

Oczywiście, że się zaczynało. Zygmunt nie miał pojęcia, jak bardzo jego drzewo działało mi na nerwy. Ale dzisiaj... dzisiaj postanowiłem mu o tym przypomnieć. Zrobiłem krok. Liście szeleściły pod moimi stopami, a każde ich szurnięcie przypominało mi wyciszony śmiech Zygmunta.

– Wiktor! – zawołał sąsiad, pojawiając się nagle z wiaderkiem.

Spojrzał na mnie z przekornym uśmieszkiem.

– Widzę, że twoje podwórko znowu takie jesienne.

Nie wytrzymałem.

– Znów te twoje liście, Zygmunt! Cały mój trawnik jest pod nimi! – Podniosłem głos, nie dbając o przechodniów, którzy zatrzymywali się na chwilę, jakby spodziewali się kolejnego aktu naszej wieloletniej wojny.

Zygmunt pokiwał głową, udając zaskoczenie, ale jego oczy błyszczały ironicznie.

– Moje liście? Twój klon rzuca cień na pół podwórka, to ty powinieneś sprzątać! – odparował z uśmiechem, który przypominał mi dzień, w którym rywalizowaliśmy o Anię, moją zmarłą żonę.

W tej wymianie zdań kryło się coś więcej niż tylko liście. Była to bitwa pełna zapomnianych pretensji, ukrytych uczuć i niedomówień.

Byłem wściekły na sąsiada

Zacisnąłem pięści i ruszyłem ku ogrodzeniu, które dzieliło nasze podwórka. Po drugiej stronie stał Zygmunt, jakby czekał na ten moment, popijając herbatę z kubka, który trzymał w obu dłoniach. Jego oczy, chłodne i beznamiętne, spotkały moje. Odkąd Anna odeszła, nikt już mnie nie powstrzymywał.

Zygmunt wciąż patrzył na mnie z irytującą pewnością siebie, jakbyśmy grali w jakąś grę, której zasady znał tylko on. Zrobiłem krok w jego stronę, aż dzieliło nas tylko kilka centymetrów.

– Myślisz, że zawsze będziesz miał ostatnie słowo? – rzuciłem, nie kryjąc gniewu.

– A ty myślisz, że te twoje wieczne pretensje coś zmienią? – odpowiedział Zygmunt, a jego twarz przybrała wyraz chłodnej obojętności.

W tej chwili coś we mnie pękło. Pchnąłem go lekko, zaledwie na tyle, żeby wytrącić go z równowagi, ale dla mężczyzn w naszym wieku nawet tyle mogło być niebezpieczne.

Zygmunt potknął się i, zanim zdążył złapać równowagę, chwycił mnie za ramię, żeby się podeprzeć. Szarpnęliśmy się nawzajem, a ja straciłem równowagę. Obaj stanęliśmy chwiejnie, dysząc ciężko.

Ty stary głupcze – syknął Zygmunt, ale jego głos drżał. W następnej chwili jego oczy straciły ostrość, a twarz pobladła nienaturalnie. Dłoń opadła na pierś, a ciało Zygmunta osunęło się na ziemię.

– Zygmunt! – krzyknąłem, przyklękając przy nim.

Czułem, jak gniew ustępuje miejsca panice. Omdlenie Zygmunta było nagłe, niemal teatralne, ale jego cichy, urwany oddech mówił, że sytuacja jest poważna.

– Potrzebuję pomocy! – krzyknąłem na oślep, wiedząc, że tym razem posunęliśmy się za daleko.

Wystraszyłem się

Serca dudniło mi w piersi, gdy klęczałem przy Zygmuncie, który leżał nieruchomo na ziemi. Jego twarz była blada, a oddech nieregularny. Obejrzałem się dookoła, szukając pomocy, ale podwórko było puste, a martwa cisza zdawała się kpić ze mnie.

– Zygmunt, słyszysz mnie? – próbowałem utrzymać spokój, ale głos mi się łamał.

Nigdy nie myślałem, że dojdziemy do takiego momentu, że nasze głupie sprzeczki przerodzą się w coś poważniejszego. Przez chwilę poczułem ciężar wspomnień – Anna stojąca między nami, próbująca załagodzić nasze wojny.

Nagle Zygmunt poruszył się lekko, jego powieki zadrżały, a z ust wyrwał się cichy szept:

– Wiktor... Anna... musisz wiedzieć... – mówił z trudem, a każde słowo wydawało się kosztować go ogromny wysiłek.

Nachyliłem się bliżej, zamierając w bezruchu.

– Trzydzieści lat temu... kochałem ją... zanim wybrała ciebie – wyszeptał, a jego głos, pełen bólu i tęsknoty, uderzył mnie jak piorun.

Zamarłem, patrząc na twarz Zygmunta, która teraz wydała mi się tak inna, pełna żalu i cichego bólu. To nie była już twarz mojego odwiecznego wroga, ale człowieka, który przez lata nosił w sobie tajemnicę większą niż nasze drobne sprzeczki.

Miałem mętlik w głowie

Wieczorem, gdy dom skąpał się w miękkim świetle starej lampy, siedziałem sam przy kuchennym stole. Słowa Zygmunta odbijały się echem w mojej głowie, niosąc ze sobą wspomnienia, które nigdy nie miały wyjść na jaw. Anna. Jej uśmiech, ciche westchnienia, spojrzenia, które czasem wymykały się w stronę Zygmunta, chociaż wtedy myślałem, że sobie to tylko wmawiam. Poczułem ukłucie żalu i gniewu – nie na nią, nie na Zygmunta, ale na siebie, że przez lata pozwoliłem, by zasłona niechęci przesłaniała to, co mogło nas połączyć.

Tej nocy nie zmrużyłem oka. Przewracałem się z boku na bok, wracając myślami do tamtych czasów, kiedy Anna wprowadzała między nas spokój i ciepło. Była jedyną, która starała się zażegnać spór między mną a Zygmuntem, podawała herbatę podczas chłodnych popołudni i uśmiechała się, gdy obaj rzucaliśmy kąśliwe uwagi.

Następnego dnia poszedłem do szpitala. Zygmunt leżał na łóżku. Córka Zygmunta, Marta, spojrzała na mnie z mieszanką zaskoczenia i nieufności.

– Co ty tu robisz? – spytała cicho.

– Musimy porozmawiać – odpowiedziałem, kierując wzrok na Zygmunta.

Jego oczy były półprzymknięte, ale gdy je otworzył i zobaczył mnie, na jego twarzy pojawił się cień zrozumienia. Nasze spojrzenia spotkały się, a milczenie, które nastało, było pełne rzeczy, których nie umieliśmy wyrazić słowami.

Przez lata byliśmy dla siebie wrogami, a teraz, w tym jednym momencie, byliśmy tylko dwoma starymi mężczyznami, którzy ponieśli porażkę.

Pogodziliśmy się

Zygmunt leżał nieruchomo, ale w jego oczach dostrzegłem coś, co zmieniło moją perspektywę – zrozumienie, smutek, a może ulgę. Przez chwilę obaj milczeliśmy. Marta stała w rogu sali, jej spojrzenie wędrowało między nami, wypełnione niepokojem i pytaniami, których bała się zadać.

Obaj byliśmy głupi – powiedziałem, z trudem powstrzymując łzy. – Anna by się z nas śmiała, widząc, jak dwaj starzy uparciuchy trwonią życie na kłótnie.

Zygmunt uśmiechnął się słabo, a w jego oczach zabłysła iskierka ciepła. Marta, widząc tę chwilę pojednania, westchnęła głęboko, jakby napięcie opuściło jej ciało.

– Może czas na nowy początek, co? – powiedziałem, ściskając jego rękę mocniej.

On skinął i odpowiedział mi lekkim uściskiem dłoni.

Reklama

Wiktor, 69 lat

Reklama
Reklama
Reklama