Reklama

Dla mnie zawsze liczyła się prywatność. Kiedyś myślałem, że dom to miejsce, w którym człowiek może się schować przed światem, odetchnąć, gdzie nikt nie ocenia i nie zagląda ci w życie. Anna była inna – od zawsze pełna energii, przebojowa. Gdy się poznaliśmy, imponowała mi tym, jak gładko przechodziła przez każde towarzyskie spotkanie, pełna pomysłów i planów, jakby miała w zanadrzu więcej niż inni. Nie przeszkadzało mi to. Ba, uważałem, że świetnie się uzupełniamy. Ja – spokojny, ona – nieprzewidywalna. Dopóki... no właśnie. Dopóki nie zaczęło się wszystko kręcić wokół telefonu.

Reklama

Najpierw myślałem, że to jej chwilowa fascynacja social mediami, ale szybko okazało się, że ten telefon jest jak trzeci domownik. Przy każdym wyjściu pytała, gdzie zrobimy zdjęcie, które pójdzie na jej profil. Mówiła, że to jej praca, sposób na rozwój i finansowe wsparcie. Problem w tym, że czułem, jak nasze życie coraz bardziej zamienia się w tło dla obcych ludzi. Z czasem zacząłem zadawać sobie pytanie – ile jeszcze mnie, nas w tym wszystkim zostało?

Wszystko było na pokaz

Wszedłem do mieszkania, zmęczony i gotów rzucić się na kanapę. Zanim zdjąłem buty, Anna już była przy mnie, wyciągając telefon.

Piotrek, uśmiechnij się, chcę złapać moment „powrotu męża po ciężkim dniu”! – zaczęła ustawiać kadr, a ja ledwo powstrzymałem westchnięcie.

– Naprawdę? – zapytałem, licząc, że się wycofa. Ale Anna tylko pomachała telefonem, czekając na mój uśmiech.

Wiedziałem, że czeka nas kolejna rozmowa, która pewnie przerodzi się w kłótnię. Westchnąłem.

Nie możemy po prostu być w domu bez tego całego przedstawienia? – zapytałem, zdejmując buty.

Odwróciła się, lekko marszcząc brwi.

– Nie przesadzaj. To tylko zdjęcie. Ludzie to lubią, a mnie daje to satysfakcję. Przecież wiesz, że social media pomagają nam finansowo. Dzięki temu mamy wakacje i trochę luzu.

Z każdą jej odpowiedzią czułem, że oddalamy się o krok. Irytowało mnie to, że nasze życie stało się sceną, a my – aktorami.

– Wiesz co, Aniu? Dla mnie to nie jest luz. Czuję się jak bohater serialu, którego odcinki oglądają obcy ludzie – wyrzuciłem, czując, że frustracja rośnie.

Ona tylko wzruszyła ramionami.

– Szkoda, że nie rozumiesz, ile to dla mnie znaczy – odpowiedziała cicho i odeszła, zostawiając mnie z poczuciem, że nasze życie dawno przestało być prywatne.

Siedzieliśmy przy kolacji w milczeniu. Ania bawiła się widelcem, przesuwając jedzenie po talerzu. Czułem, że coś wisi w powietrzu, a ja muszę to w końcu z siebie wyrzucić.

Nie mogliśmy się dogadać

– Aniu – zacząłem spokojnie. – Możemy porozmawiać o tych wszystkich zdjęciach, relacjach? Chciałbym, żebyś zrozumiała, że to jest dla mnie trudne.

Podniosła wzrok, a w jej oczach dostrzegłem cień irytacji.

– Czy naprawdę przeszkadza ci, że to lubię? Że chcę się dzielić naszym życiem?

Pokręciłem głową, próbując ubrać w słowa to, co od dawna mnie dręczyło.

– Nie chodzi o to, że nie chcę cię wspierać. Po prostu mam wrażenie, że nasze życie staje się jakieś… sztuczne. Żyjemy dla obcych ludzi, zamiast dla siebie.

Ania odłożyła widelec i oparła się na krześle.

– Może gdybyś bardziej angażował się w te rzeczy, to byś zrozumiał, ile to dla mnie znaczy – odpowiedziała chłodno. – Dla ciebie prywatność to świętość, a ja czuję, że coś tracę, kiedy nikt nie wie, jak bardzo jesteśmy szczęśliwi.

Poczułem się bezsilny, a jednocześnie miałem wrażenie, że każda rozmowa oddala nas coraz bardziej. Zacisnąłem usta i odłożyłem sztućce.

– Może dlatego, że to ja tracę coś najważniejszego – nas. Naszą bliskość. Może chcę być po prostu twoim mężem, a nie jakimś projektem na pokaz.

Ania tylko wzruszyła ramionami, jakby moje słowa były dla niej przestarzałe i zupełnie nie na miejscu.

Poczułem, że mam dość

Kiedy Ania wyszła do sąsiadki, zobaczyłem, że zostawiła swój telefon na stole. Ekran co chwilę rozświetlały powiadomienia – czerwone kropki, wiadomości, komentarze. Normalnie nawet bym nie spojrzał, ale coś mnie podkusiło. Podszedłem i zerknąłem na ekran.

Zdjęcie, które wrzuciła rano – uśmiechamy się przy filiżankach kawy, opatrzeni hasztagiem „szczęśliwi razem”. A pod nim dziesiątki komentarzy: „Idealna para!”, „Inspirujecie nasz wszystkich!”, „Kiedy dzieci?”. Ludzie komentowali każdy szczegół, jakby mieli pełne prawo znać nasze plany, nasze marzenia, a nawet naszą prywatność. Jeden z kąśliwych komentarzy mnie zmroził: „Piotrek pewnie nie ma nic przeciwko temu, że jego życie jest na pokaz, prawda?”.

W tamtej chwili coś we mnie pękło. Ich słowa uświadomiły mi, że Ania nigdy nie zapytała, co ja naprawdę o tym wszystkim myślę. Moje uczucia – jakiekolwiek by były – po prostu nie miały znaczenia. Jej widzowie założyli, że jestem częścią tej sztucznej perfekcji, jakby moje życie było dodatkiem do jej sukcesu.

Gdy żona wróciła, nie wytrzymałem:

– Ilu ludzi zna już nasze życie lepiej ode mnie? Myślisz, że dla mnie to przyjemne, że ci obcy ludzie wiedzą, gdzie byliśmy, co robiliśmy i pytają nas, kiedy będziemy mieć dzieci?

Skrzyżowała ręce, patrząc na mnie zimno.

– Oni tylko się angażują, dają wsparcie. Przecież to nic złego.

Zacisnąłem pięści, żeby opanować irytację.

– Dla mnie to coś więcej. Mam wrażenie, że nasze małżeństwo stało się twoim projektem, i to nie dla nas, tylko dla nich.

Dla niej to wyglądało inaczej

Tego wieczoru, po naszej kłótni, długo leżeliśmy w ciszy, każde zwrócone w swoją stronę. Czułem, jak między nami narasta przepaść, którą trudno będzie pokonać jednym gestem czy słowem. W końcu nie wytrzymałem.

– Anka – zacząłem cicho, odwracając się do niej. – Powiedz mi szczerze… dlaczego to wszystko jest dla ciebie takie ważne? Czy naprawdę nie moglibyśmy żyć bardziej… normalnie, bez tej presji „idealnych chwil” na pokaz?

Otworzyła oczy, patrząc na mnie z wyrazem zmęczenia, którego chyba nigdy wcześniej u niej nie widziałem. Przez chwilę wydawało mi się, że nie odpowie, ale po dłuższej chwili wzięła głęboki oddech.

– Może… boję się, że bez tego stracimy to, co nas łączyło na początku – powiedziała ledwo słyszalnym głosem. – Kiedy publikuję te zdjęcia, kiedy widzę, że ludziom się to podoba, czuję, że jeszcze coś nas trzyma. Że wciąż jesteśmy tą szczęśliwą parą, którą wszyscy podziwiają.

Te słowa mną wstrząsnęły. Myślałem, że chodzi tylko o jej ambicje, o pogoń za popularnością. Tymczasem za wszystkim krył się strach, że między nami jest coraz mniej bliskości, a social media stały się dla niej sposobem na zaprzeczanie tej rzeczywistości.

– Ale czy nie rozumiesz, że im bardziej staramy się być „idealni” na zewnątrz, tym bardziej oddalamy się od siebie? – zapytałem, wyciągając do niej dłoń. – Może gdybyśmy po prostu spędzili czas razem, bez widowni, przekonalibyśmy się, co jeszcze nas łączy.

Przez chwilę milczała, a potem powoli skinęła głową.

– Może masz rację – wyszeptała. – Ale nie wiem, czy potrafię.

Miała przestać na próbę

Następnego dnia wieczorem usiedliśmy w kuchni przy stole. Czułem, że przed nami trudna rozmowa, ale wiedziałem, że dłużej nie możemy udawać, że wszystko jest w porządku. Przez chwilę bawiłem się filiżanką, aż w końcu odważyłem się powiedzieć na głos to, co siedziało mi na sercu.

– Myślę, że musimy ustalić jakieś granice – zacząłem ostrożnie. – Może spróbujmy spędzić chociaż tydzień bez publikowania czegokolwiek o naszym życiu. Chciałbym zobaczyć, jak to jest być tylko z tobą, bez tego ciągłego dzielenia się wszystkim z całym światem.

Żona początkowo spojrzała na mnie jak na kogoś, kto mówi w obcym języku, ale potem, widząc moją powagę, spuściła wzrok.

– Tydzień? Ale social media to część mojego życia… Może nawet więcej niż myślałam. Nie wiem, czy potrafię to tak po prostu ograniczyć – przyznała cicho. W jej głosie było więcej niepewności niż zwykle, jakby coś w niej walczyło.

– Nie proszę cię, żebyś z tego zrezygnowała – powiedziałem, starając się nie zabrzmieć oskarżycielsko. – Chciałbym tylko, żebyśmy nauczyli się oddzielać to, co naprawdę należy tylko do nas, od tego, co możemy pokazać innym. W końcu… to nasze życie, nie ich.

Po długiej chwili milczenia kiwnęła głową. W końcu, po raz pierwszy od dawna, spojrzała na mnie z czymś, co wyglądało na zrozumienie.

– Dobrze. Spróbujmy – zgodziła się w końcu. – Ale obiecaj, że jeśli poczuję, że brakuje mi tego wszystkiego… porozmawiamy. Nie chcę, żebyś myślał, że to robię wbrew sobie.

Tydzień. Mały krok, a jednocześnie ogromna zmiana. Miałem nadzieję, że to pozwoli nam odkryć siebie na nowo, może nawet przypomnieć sobie, co nas kiedyś połączyło. Patrząc na nią, pomyślałem, że jest szansa, że jeszcze możemy wrócić do tego, co było naprawdę nasze.

Minął tydzień – długi, cichy tydzień bez zdjęć, bez postów, bez tych perfekcyjnych ujęć, którymi Ania zawsze żyła. Myślałem, że może coś się zmieniło, że odnalazła spokój, którego nam obojgu brakowało. Jednak z każdym dniem widziałem, jak rośnie w niej napięcie. Błądziła po mieszkaniu, niespokojna, często zamyślona. Kiedy któregoś wieczoru usiadła obok mnie na kanapie, miałem nadzieję, że chce porozmawiać, ale zamiast tego, po prostu zaczęła przeglądać stare zdjęcia w telefonie, jakby szukała w nich czegoś, czego nie mogłem jej dać.

Po prostu się poddała

W końcu, po tych kilku dniach ciszy, jej opór się złamał. Zobaczyłem, jak siedzi w kuchni, pochylona nad telefonem, gorączkowo przesuwając palcem po ekranie. Obserwowałem ją przez chwilę, czując coś na kształt zawodu i rezygnacji, jakby wracając do tego, czego się tak kurczowo trzymała, zaprzepaściła naszą ostatnią szansę.

Gdy podszedłem bliżej, podniosła na mnie wzrok. W jej oczach było coś w rodzaju przeprosin, ale też upartej pewności.

– Piotrek, próbowałam. Naprawdę chciałam, ale… to silniejsze ode mnie. Bez tego czuję się... pusta. To jest część mnie – wyszeptała, patrząc na mnie z mieszaniną smutku i determinacji. – Nie potrafię tak żyć.

Pokiwałem głową, choć miałem wrażenie, że serce kurczy mi się z żalu. Zrozumiałem, że jej potrzeba bycia „widzialną” i podziwianą była czymś, czego nigdy nie zdołam pojąć ani zastąpić. Ta cisza, którą dla mnie była spokojem, dla niej była pustką.

Nie odezwałem się, ale czułem, że to jest coś, czego żadne z nas już nie zmieni.

Reklama

Piotr, 30 lat

Reklama
Reklama
Reklama